Сайт директора НВК №3 м.Кам'янське

Субота, 18.05.2024, 23:14

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | Каталог статей | Реєстрація | Вхід

Головна » Статті » Мої статті

Актуальність проблеми вивчення ціннісних орієнтацій особистості
Зміни у сфері освіти, політики, економіки відповідно зумовлюють зміни в цінностях і вчинках людей. У зв'язку з цим особливої актуальності сьогодні набуває вивчення змін, що відбуваються у свідомості сучасних людей, в їх ціннісних орієнтаціях. Соціальні зміни призводять до посту­пового утвердження у громадянській свідомості нової системи ціннісних орієнтацій.

Ціннісні орієнтації – складний соціально-психологічний феномен, що характеризує спрямованість та зміст активності особистості, що є складовою частиною системи відносин особистості, визначає загальне ставлення людини до світу, до себе, надає сенсу та спрямованості особистісним позиціям, поведінці, вчинкам. Ціннісні орієнтації є феноменом індивідуальної свідомості, вони тісно пов'язані з мотивами, потребами, цілями, уста­новками, інтересами особистості.

Актуальність проблеми, що розглядається, визначається наявністю суперечності між сучасними соціальними умовами, що висувають особливі вимоги до формування системи ціннісних орієнтацій особистості, та недо­статньою вивченістю психологічних факторів та механізмів її розвитку, а також слабкою розробленістю конкретних прийомів відповідної цілесп­рямованої дії. 

Ціннісні орієнтації виконують функції регуляторів поведінки та про­являються у всіх галузях людської діяльності. Цінності є соціальними регу­ляторами поведінки індивіда групи. Існують три соціально-психологічних рівні регуляції поведінки з точки зору участі в них цінностей.

Перший рівень характеризується відсутністю стійкої системи ціннос­тей. Другий проявляється у тому випадку, коли індивід приймає рішення, орієнтуючись, з одного боку, на свій ідеал, а з іншого, на групову норму. Цей рівень можна визначити як нормативно-ціннісний. На третьому рівні вирішальним стає зміст спілкування, а не розподіл позицій членів групи, що взаємодіють. Це й є ціннісний рівень регуляції. Таким чином, ціннісні орієнтації відчутно впливають на різноманітні аспекти життєдіяльності групи: від особистісної адаптації членів, що входять до її складу, до її про­дуктивності.

Цінності мають подвійний характер, вони соціальні, оскільки історич­но обумовлені, та індивідуальні, оскільки в них відбивається досвід конк­ретного суб'єкта. Ступінь розвинутості цінностей, особливості їх станов­лення дозволяють судити про рівень розвитку особистості. Ціннісні орієн­тації є найважливішою характеристикою особистості та показником її сформованості. Система ціннісних орієнтацій багато в чому визначає ста­новлення особистості, незважаючи нате, що формування передбачає «роз­винену» свідомість, емоційну підготовленість особистості. Система ціннісних орієнтацій суперечлива та динамічна, вона відбиває як головні, стрижневі зміни взаємозалежності та особистості зі світом, так і зміну по­точних, випадкових життєвих ситуацій.

Ціннісні орієнтації особистості багатоманітні і залежать, з одного боку від широти одержаних особистістю цінностей, з іншого, - від ступеня  засвоєння цих цінностей. Тут важливо мати на увазі, чи стали дані ці природною необхідністю для особистості, чи перетворилися в її глибокі внутрішні переконання, з позицій яких вони вільно та активно в інтересах суспільства та самої себе.

Виділення та дослідження ціннісних орієнтацій набуває особливого значення у зв'язку з актуалізацією задач формування особистості. Ці проблематика, останнім часом визнана психологами, соціологами, педагогами, має безліч аспектів розгляду, але зрозумілим залишається оди; сутність особистості проявляється через систему її ціннісних орієнтацій їх треба вивчати, формувати та коригувати в процесі її діяльності.

Директор НВК №3
Л.Нагай

Категорія: Мої статті | Додав: lnagay (09.11.2013)
Переглядів: 1626 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Меню сайту

Сайт НВК №3

 сайт НВК №3

Форма входу

Важливі сайти

Банер

Банер

Банер

Банер

Банер

Банер
Дніпропетровщина. Наш успіх - успіх України!
Петриківський розпис
Управління освіти і науки
Дніпродзержинської
міської ради

Цей день в історії

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Державні установи

Робота

SEO sprint - Всё для максимальной раскрутки!